Contact us

Hijyen önlemleri – artık her zamankinden daha güncel!

TÜV SÜD TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN TARAFSIZ OTEL HİJYEN KRİTERLERİ

Korona salgını turizm sektörünü derinden etkiledi ve sektörün neredeyse durma noktasına gelmesine neden oldu. Günümüzde dünya genelindeki oteller, misafirler ve tur operatörleri bir sonraki rezervasyonlarında tam bir güven hissi verecek yeni, güvenilir ve bağımsız hijyen kriterlerine ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası platformda tanınan TÜV SÜD Denetim Enstitüsü, otellerle ilgili bilgiler alanında global pazar lideri GIATA ve dijital hijyen yönetiminde Alman pazarının lideri Flowtify ile beraber “staysafe etiketi” ile otellerde uluslararası hijyen standartları geliştiren ilk enstitü oldu.

staysafe hijyen etiketinin temelinde, kendi kendine denetimi mümkün kılan kapsamlı bir kontrol listesi yer alır. Bu liste, genel hijyen standartlarının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) otel konaklamalarıyla ilgili talimatları dikkate alınarak pandemi için geliştirilmiş somut öneriler içermektedir.

TÜV SÜD

Otelim için staysafe etiketine nasıl başvurabilirim?

staysafe etiketi almak için sadece dört adım uygulanmalıdır:

  • Flowtify’da hesap açın
  • GIATA-ID kimliğinizi girin
  • Telefonunuza/tabletinize iOS ya da Android için Flowtify AUDIT uygulamasını indirin.
  • TÜV SÜD tarafından geliştirilen ilk kendi kendine değerlendirme işleminizi gerçekleştirin

Otelim için staysafe kendi kendine değerlendirme işlemi ne kadar sürer?

Kaydolduktan sonra TÜV SÜD otel hijyen kriterlerini içeren kendi kendine değerlendirme denetimi elde edeceksiniz. Denetim, GIATA Drive’a kaydedilen otel tesisleriniz hakkındaki bilgileri kapsar. Böylece her tesis tarafsız TÜV SÜD otel hijyeni standartlarına dayanan %100 onaylanmış bir kendi kendine değerlendirme statüsü elde eder.

staysafe etiketimi kim gösterecek?

74 ülkede 21.500’ün üzerinde satış kanalı

staysafe etiketim ne zaman gösterilecek?

Kendi kendine değerlendirme belirlenen zaman diliminde gerçekleştirildiğinde ve belirlenen yüzde oranına ulaşıldığında staysafe etiketi GIATA Drive üzerinden 74 ülkede bulunan 21.500’den fazla satış kanalında 30 gün boyunca gösterilir. Böylece dünya genelindeki misafirler, OTA’lar, arama motorları, tur operatörleri, seyahat acenteleri, Bedbank’ler (yatak bankaları) ve DMC’ler, tesisinizde kontrol sistemine dayalı bir hijyen yönetiminin uygulandığını görebilir.

Ekran görüntüleri

staysafe kendi kendine değerlendirmenin 10 hijyen kuralı sayesinde çalışanlar ve misafirler için daha fazla güvenlik


Yönetim

+

Otel yönetimi hijyenin sağlanmasından sorumludur ve alınan önlemlerin geliştirilmesi, uygulanması ve sürekli iyileştirilmesi sürecine dahildir. Otel net sorumluluklar belirlemiş, bir hijyen sorumlusu atamış ve hijyen konseptinin uygulanması için gerekli tüm kaynakları hazırlamıştır. Yönetim yürürlükteki yasaların, yönetmeliklerin ve gereksinimlerin kavrandığından ve uygulandığından emin olur.


Hijyen konsepti ve mesafe kuralları

+

Risk analizine dayalı olarak risk alanları belirlenir ve otelin tüm alanlarının ve faaliyetlerinin dikkate alındığı, hijyen ve mesafe kurallarının açıkça tanımlandığı ve önlemlerin etkisinin kontrol edildiği bir hijyen konsepti oluşturulur.

Hijyen sağlamak ve misafirlerin yanı sıra çalışanları da korumak için teknik, organizasyonel ve yapısal önlemler alınır.


Bilgi ve iletişim

+

Otel yönetimi giriş çıkışlarda ve ilgili erişim noktalarında hemen görülebilir ve kolayca anlaşılabilir bildirimler bulundurarak ve dijital medya, kişisel bilgiler ve duyurular yoluyla misafirlere ve çalışanlara hijyen ve mesafe kuralları hakkında açık ve anlaşılır iletişim ve bilgi sağlamayı taahhüt eder.


Misafirler için sağlığı koruma ve hijyen önlemleri

+

Misafirleri korumak birinci önceliktir! Otel, daima misafirlerin sağlığının gözetildiği bir hijyen konsepti oluşturur. Mesafe kuralları, halka açık alanlarda ağız-burun koruma amaçlı maske takma, anlaşılır giriş kuralları oluşturma veya belirli alanlarda kişi sayısını sınırlandırma, gerekirse belirli hizmetleri veya tesisleri sınırlandırma ya da tamamen iptal etme ve başka birçok önlem bu konsepte dahildir.


El hijyeni

+

Düzenli el yıkama, patojenlerin yayılmasını engellemek için etkili bir önlemdir.

Otel, çalışanların ve otel misafirlerinin ellerini yıkayabilmeleri ve dezenfekte edebilmeleri için kurallar belirlemiş ve önlemler almıştır. Bu amaçla, misafirlerin ve çalışanların en fazla kullanılan girişlere ve temas alanlarına alkol bazlı dezenfektan madde içeren el dezenfeksiyon birimleri yerleştirmiştir.


Temizlik ve dezenfeksiyon

+

Kamusal alanların ve sık dokunulan yüzeylerin (temas noktaları) temizlenmesi ve dezenfeksiyonu sıklaştırılır ve belgelenir. Otel, temizlik ve dezenfeksiyon programını risk analizine göre oluşturmuş, sıklığını artırmış ve dezenfeksiyon planları hazırlamıştır. Konukların ayrılmasından sonra oda, hijyen planına göre dezenfekte edilir.


Güvenli yeme-içme

+

Otel misafirlerine yeme-içme hizmetleri sağlanması hem çok önemlidir hem de birçok insan küçük bir alanda bir araya geldiği için zordur. Hijyen konseptinde, güvenli hijyenik yeme-içme hizmetleri sağlamak için önlemler belirlenmelidir. Bunlar arasında yeme-içme konseptini dönüştürme, masa sayısını azaltma ve minimum mesafeyi sağlama, hapşırma ve öksürmeye karşı koruma duvarları monte etme ve yiyeceklerin kontaminasyonunu önlemek için self servis ve büfe hizmetlerini sınırlandırma gibi önlemler yer almaktadır.


Çalışanlar için hijyen ve korunma önlemleri

+

Çalışanlar kendilerini ve misafirlerini enfeksiyonlara karşı aktif olarak korumalıdır. Bu, tüm alanlarda ve tüm çalışmalarda yüksek hijyen standartları gerektirir. Hijyen konseptinde, koruyucu ekipman (örneğin ağız ve burnu kapatan maske) kullanma, misafirlerle temasta ve halka açık alanlarda açık davranış ve mesafe kuralları, hapşırma ve öksürme kurallarını anlatan afişler, el hijyeni ve bunun gibi birçok önlem belirlenir. Çalışanlar sağlık durumlarını izlemelidir ve gerekirse mesai başlamadan önce ateş ölçümü yapmalıdır.


Çalışanların eğitimi ve bilgilendirilmesi

+

Otelin tüm çalışanları temel hijyen kuralları ve somut önlemler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Tüm çalışanların yanı sıra kuruluşun yönetim birimleri de geçerli hijyen standartları ve davranış kuralları konusunda bilgilendirilir, eğitilir ve bilgiler düzenli olarak güncellenir.

Eğitimlerin içeriği temel hijyen kurallarının yanı sıra otel hijyen konseptindeki önlemler ve mevcut durum ile kamu kurumlarının tavsiyelerine göre oluşturulur.


Şüpheli vaka ve hastalıklarla başa çıkma

+

Tüm önlemlere rağmen bir çalışanın veya misafirin enfeksiyon belirtileri göstermesi durumuna karşı, hijyen konseptinde otel tesisinde uygulanacak müdahale ve izolasyon işlemlerine yönelik net önlemler belirlenir.

Şüpheli enfeksiyon vakalarını yerel sağlık kurumlarına bildirmek ve daha ileri adımları atmak için tanımlanmış prosedürler vardır.

Twitter

Mit dem Laden des Tweets akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von Twitter.
Mehr erfahren

Inhalt laden

Klicken Sie auf den unteren Button, um den Inhalt von share.hsforms.com zu laden.

Inhalt laden